5 porcji warzyw, owoców lub soku

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) od kilku lat aktywnie promuje zdrowe odżywianie, między innymi poprzez ogólnopolski program edukacyjny „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Jego podstawowy cel to edukacja uczniów, rodziców dzieci, nauczycieli i lekarzy w celu kreowania zdrowych nawyków żywieniowych poprzez regularne spożywanie pięciu porcji warzyw, owoców lub soku.

Sukcesy motywują do dalszej pracy

Pierwsza edycja kampanii objęła swym zasięgiem niemal 300 000 dzieci z ponad 4100 szkół, a także uzyskała poparcie instytucji związanych z oświatą i zdrowiem. Patronat honorowy nad programem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz czternastu Wojewódzkich Kuratorów Oświaty. Partnerem merytorycznym został Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Ogromny sukces prowadzonych działań przyczynił się do podjęcia decyzji o ich kontynuowaniu w roku szkolnym 2011/2012. Końcowe badanie wiedzy wykazało, że prawie 90% dzieci biorących w nim udział wiedziało, iż warzywa, owoce i soki są zdrowe, gdyż zawierają cenne naturalne witaminy, a aż 80% dzieci wiedziało, ile razy w ciągu dnia powinny sięgać po owoce, warzywa i sok.

Promujemy zdrowe nawyki żywieniowe

Kampania „5 porcji warzyw, owoców lub soku II” podobnie, jak jej pierwsza edycja, kładzie nacisk na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Akcja będzie się opierać na przeprowadzeniu lekcji w szkole na podstawie specjalnie przygotowanych materiałów. Uczniowie będą też mieli możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy podczas konkursu ”Piję sok przez cały rok”. Jego głównym celem jest zachęcenie dzieci do promowania idei zdrowego odżywiania, w swoim otoczeniu. Program dodatkowo zakłada komunikację do lekarzy z lokalnych przychodni. Dla nich zostały przygotowane specjalne materiały informacyjno-promocyjne. Liczymy na wsparcie naszych działań przez rodziców dzieci, nauczycieli i lekarzy, żeby wspólnie kształtować zdrowe nawyki żywieniowe wśród najmłodszych.

Pomóżmy dzieciom spełnić ich Wielkie Marzenie

Motywem przewodnim II edycji projektu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” jest Wielkie Marzenie, jakie posiadają wszystkie dzieci. Wierzymy, że wspólne zaangażowanie w promowanie zdrowego odżywiania pomoże maluchom w realizacji ich pragnień w przyszłości. Tylko prawidłowa dieta zapewni dzieciom zdrowie i energię do realizacji marzeń każdego dnia, dlatego tak ważna jest przemyślana edukacja najmłodszych uczniów oraz ich otoczenia, które powinno pokazywać właściwe wzorce. Zadbajmy wspólnie o właściwe kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, które zaowocują w przyszłości.

Często i mało, czyli dlaczego pięć porcji

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie dziennie minimum 400-500 g warzyw i owoców. Jest to ilość umożliwiająca zachowanie zdrowia, ale im więcej w naszej diecie warzyw oraz owoców, tym lepiej. Produkty te powinniśmy dodawać do każdego posiłku. Sztuka więc polega nie na zjedzeniu na raz pół kilograma pomarańczy, ale na codziennym spożywaniu 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Konieczność zachowania regularności dostaw odpowiednich składników pochodzących z warzyw i owoców wynika z faktu, że nasz organizm nie potrafi sam wytwarzać makro- i mikroelementów oraz większości witamin. Nie jest też w stanie ich magazynować w taki sposób, aby zapewnić prawidłowy przebieg większości procesów fizjologicznych. Jeśli ktoś chce zachować zdrowie, musi jeść codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.

Czym jest jedna porcja?

Aby tworzyć dietę zgodnie z wytycznymi ekspertów w dziedzinie żywienia, powinniśmy jeść każdego dnia 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Porcja może być zastąpiona sokiem, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ można go zabrać do pracy albo dać dziecku jako wzbogacenie drugiego śniadania w szkole.

Przykładowe porcje:

– 100 g surówki z selera i jabłka,

– koktajl ze szklanki świeżych jagód,

– 100 g brokułu,

– 100 g musu gruszkowo-porzeczkowego,

– 100 g grillowanej papryki,

– szklanka przecierowego soku z marchewki, jabłka i brzoskwini,

– 3 mandarynki,

– duże kiwi,

– sałatka ze średniego pomidora i mozzarelli,

– twarożek ze 100 g warzyw (szczypiorkiem, rzodkiewką, sałatą itp.),

– 100 g truskawek z jogurtem naturalnym,

– kartonik/szklanka soku owocowego lub warzywnego (200 ml).

Serdecznie zapraszamy do poznania tego programu na stronę www.5porcjiwszkole.pl


http://www.spzyrzyn.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=149:odywiamy-si-zdrowo&Itemid=63

http://www.spzyrzyn.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=101:5-porcji-warzyw-owocow-lub-soku-&Itemid=63