e-Dziennik

 

 

BIP

Zaprzyjaźnione strony

 

RODO

LISTA LEKTUR DLA KLAS 4 – 8 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KLASA 4 (lektury obowiązkowe)
1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;
2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);
3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań);
4. Adam Mckiewicz, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty);
5. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
6. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście;
7. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym:
• Charles Perrault, Kopciuszek,
• Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce.



KLASA 5 (lektury obowiązkowe)
1. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni;
2. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;
3. Bolesław Prus, Katarynka;
4. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;
5. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pan Tadeusz (fragmenty);
6. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie;
7. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Kraku i Wandzie.



KLASA 6 (lektury obowiązkowe)
1. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;
2. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;
3. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
4. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (fragmenty);
5. Ignacy Krasicki, wybrane bajki;
6. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie;
7. Wybrane mity greckie, w tym mit o Prometeuszu, Orfeuszu i Eurydyce.



LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE
(obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

1. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród;
2. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;
3. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo. Olbrzym;
4. Stanisław Lem, Bajki robotów (fragmenty);
5. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;
6. Małgorzata Musierowicz, Opium w rosole;
7. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;
8. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;
9. Joanna Olech, Dynastia Miziołków;
10. Antoni Czechow, Śmierć urzędnika.



KLASA 7 (lektury obowiązkowe)
1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
2. Aleksander Fredro, Zemsta;
3. Ignacy Krasicki, Żona modna;
4. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II;
5. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
6. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
7. Juliusz Słowacki, Balladyna;
8. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII.


KLASA 8 (lektury obowiązkowe)
1. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
2. Adam Mickiewicz, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość);
3. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;
4. Sławomir Mrożek, Artysta;
5. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).


LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE
(obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:
1. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty);
2. Agata Christie, wybrana powieść kryminalna;
3. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;
4. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;
5. George Orwell, Folwark zwierzęcy;
6. Eliza Orzeszkowa, Dobra pani;
7. Maria Konopnicka, Mendel Gdański;
8. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów.