Aktualności

100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

9 listopada 2018r. zorganizowano w naszej szkole obchody 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Nieodległości. Po wprowadzeniu na salę gimnastyczną pocztów sztandarowych (Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza i klas gimnazjalnych im . Jana Pawła II w Żyrzynie) równo o godzinie 11:11 odśpiewany został przez uczniów i nauczycieli hymn narodowy. Tym samym szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Rekord dla Niepodległej”.

Następnie głos zabrała p. Dyrektor, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na datę 11 listopada oraz znaczenie słowa patriota: „ ….11 listopada to symbol Ojczyzna, to wolność, to symbol wiary i symbol zwycięstwa. Udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. To wyraz wdzięczności wobec Rodaków, którzy w walce poświęcili to, co najcenniejsze dla każdego człowieka – oddali swoje życie. (…) Pamiętajcie, że dzisiaj patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, nie wymaga on od nas dziś ofiary życia, patriotą jest się także na co dzień wtedy, gdy poznaje się historie, szanuje się symbole narodowe, wywiesza flagę państwową, śpiewa hymn, zapala znicze i składa kwiaty na mogiłach poległych za Ojczyznę, kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach, rocznicach – jak chociażby o tej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

            W dalszej kolejności jedna z uczennic klas gimnazjalnych zaprosiła wszystkich na montaż słowno – muzyczno – medialny „Cieszmy się wolnością”, który  w symboliczny sposób przybliżył dzieje Polski od momentu utraty niepodległości (taniec: Alegoria rozbiorów) aż do jej odzyskania.

            Główne przesłanie uroczystości stanowiły słowa: Pomyśl, jesteś Polakiem. Żyjesz w wolnej Polsce. Ta wolność została Ci dana w darze. Wszyscy, którzy walczyli o Niepodległość, wywalczyli ją również dla Ciebie. Co teraz zrobisz z tą Wolnością?...Czy zdołasz ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń, słabości?...Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość?...

            Podczas tej uroczystości w ręce odbiorców zostały przekazane przez jednego z uczestników (który wcielił się w rolę gazeciarza) biuletyny informacyjne, które prezentowały najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Podniosłą atmosferę uroczystych obchodów stworzyły nastrojowa muzyka (m. in. Chopin, stare tango), powaga i skupienie słuchaczy. Ważną rolę odegrało głębokie zaangażowanie młodych artystów, ich inwencja twórcza i perfekcyjność. Utwory muzyczne w wykonaniu uczniów, jak i absolwentów naszej szkoły u wielu osób wywołały łzy wzruszenia. Zwieńczeniem pierwszej części uroczystości były życzenia dla Polski, które złożyli uczniowie klas gimnazjalnych:

„Ukochana Polsko, bardzo Cię kochamy,

Jesteś naszą drugą Matką.

Życzymy Ci następnych 100 lat wolności,

abyśmy wszyscy równie mocno Cię kochali

I nie szukali innej Ojczyzny…”

            Drugą część programu stanowił koncert pieśni patriotycznych. Poprzez wspólny śpiew chcieliśmy, żeby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. Te pieśni, które są częścią naszej historii i narodowej kultury, zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca. Nie wolno bowiem dopuścić, by dziś pozostały w pożółkłych śpiewnikach. Powinny dalej żyć, być obecne w polskiej duszy, budzić ciepłe uczucia, oddziaływać na serca i umysły kolejnych pokoleń.